X
تبلیغات
زولا

saeed project

پروژه دانشگاهی، جزوه های دانشگاهی، آموزش برنامه نویسی و...


4 سیستم‌عامل کلاسیک که می‌توانید روی مرورگرتان‌اجرا کنید!

 ویندوز یکاگر دوست دارید بدانید سیستم‌عامل ویندوز در سال 1985 چگونه بوده و چه حال‌و‌هوایی داشته است نیاز نیست به دنبال یافتن کامپیوتری از آن نسل باشید، زیرا برخی از علاقه‌مندان و مشتاقان این موضوع با استفاده از شبیه‌سازها، برخی از سیستم‌عامل‌های کلاسیک و قدیمی را بر بستر اینترنت مهیا و آماده کرده‌اند.

 

 

آیا تاکنون کنجکاو بوده‌اید که ببینید سیستم‌عامل‌های اولیه و خیلی قدیمی چه شکل و قیافه‌ای داشته‌اند؟ بسیار خب هم‌اکنون می‌توانید به‌صورت آنلاین و بدون نیاز به نصب هیچ نرم‌افزار اضافی و بدون هزینه سفری هیجان‌انگیز به گذشته سیستم‌ها داشته باشید. در این تور سیاحتی می‌خواهیم تنها با استفاده از یک مرورگر وب شما را به بازدید از چهار سیستم‌عامل قدیمی Windows 1.0 ،Mac System 7 ،Amiga OS و DOS (نسخه‌های اولیه) و برخی از بازی‌های نوستالژیک و پرطرفدار آن دوران دعوت کنیم. به دنیای شبیه‌سازهای آنلاین خوش‌آمدید! تاریخچه تغییر و تحولات کامپیوتر داستان جذاب و هیجان‌انگیزی است که احتمالا تا به حال فقط در مورد آن خوانده‌ایم و بعید به نظر می‌رسد از نسل ما کسی تجربه عملی کار با این نسل از کامپیوترها و سیستم‌عامل‌ها را داشته باشد. برای مثال اگر دوست دارید بدانید سیستم‌عامل ویندوز در سال 1985 چگونه بوده و چه حال‌و‌هوایی داشته است نیاز نیست به دنبال یافتن کامپیوتری از آن نسل باشید، زیرا برخی از علاقه‌مندان و مشتاقان این موضوع با استفاده از شبیه‌سازها، برخی از سیستم‌عامل‌های کلاسیک و قدیمی را بر بستر اینترنت مهیا و آماده کرده‌اند که در ادامه با برخی از آنها آشنا خواهیم شد.

Windows

پیش از آنکه مایکروسافت با ویندوز بازار سیستم‌عامل را قبضه کند ویندوز فقط یک استارت آپ مغرور و نوگرا بود که از یک رابط کاربری گرافیکی بهره می‌برد. درهرحال Windows 1.0 در سال 1985 عرضه شد. چنانچه دوست داشته باشید نخستین ویرایش ویندوز را تجربه کنید کافی است فقط یکی از دو لینک پایین را در مرورگرتان اجرا کنید تا Windows 1.0 روی مرورگر برایتان بارگذاری و آماده کار شود (تصویر 1- منوی اصلی و صفحه استارت در واسط کاربری ویندوز یک).

 ویندوز یک

 از قابلیت‌های برجسته این نسخه ویندوز نسخه سیاه‌وسفید نرم‌افزار Paint و البته Reversi است (تصویر 2- نرم‌افزار Paint در ویندوز یک).

 

 

bit.ly/1hK75hF

Windows 3.0 در میان کلاسیک‌های ویندوز نسخه بیشتر دیده‌شده‌ای است و اکثر کاربران قدیمی ویندوز آن را به یاد دارند اما برای نسل کاربران امروزی بکر و تجربه نشده است. برای اجرای شبیه‌ساز آنلاین Windows 3.0 می‌توانید یکی از لینک‌های پایین را استفاده کنید. (تصاویر سه صفحه خوشامدگویی در Windows 3.0 و تصویر 4 پنجره اصلی یا همان پنجره استارت در Windows 3.0 (هنوز منوی استارت متولد نشده است).

ویندوز 3

ویندوز 3

 bit.ly/1nGriqz

تذکر: شبیه‌ساز Windows 1.0 سریع لود می‌شود، اما بارگذاری شبیه‌ساز Windows 3.0 به علت حجم بالاتر به چند دقیقه‌ای وقت نیازمند است. کافی است کمی صبور باشید!

Mac OS System 7

اپل از تولیدکنندگان و توسعه‌دهندگان قدیمی و خوش‌نام در دنیای کامپیوتر است. بدون شک برایتان جالب خواهد بود ببینید اپل چه چیزهایی از طراحی اولیه خود را در مک‌های امروزی حفظ کرده است. چنانچه این مقایسه برایتان جذاب است و کنجکاو هستید یکی از نسخه‌های قدیمی سیستم‌عامل مکینتاش را مشاهده و بررسی کنید از طریق آدرس‌های زیر می‌توانید شبیه‌ساز آنلاین MacOS System 7 را در مرورگرتان اجرا نمایید (تصویر 5- نمایی از سیستم‌عامل Mac OS System 7 شرکت اپل).

سیستم عامل اپل

bit.ly/1kKiFNh

این شبیه‌ساز به شما امکان می‌دهد منوهای مختلف سیستم‌عامل را مرور کنید، همچنین می‌توانید نرم‌افزارهای رایگان موجود را اجرا و تست نمایید. از نکات برجسته این ویرایش سیستم‌عامل مکینتاش می‌توان بازی Shufflepuck، نرم‌افزاری با موضوع ستاره‌شناسی! بانام Orion و نسخه اولیه Microsoft Word برای مک را نام برد.

Amiga 500

شاید تعجب کنید اگر بشنوید پرفروش‌ترین کامپیوتر در اروپای اواخر دهه 80 میلادی نه Mac و نه PC، بلکه Amiga بوده است (احتمالا حتی نام آن را نشنیده بودید). طرفداران مدرن معتقد هستند که مک و ویندوز همواره درگیر رقابت با همدیگر بوده‌اند، اما Amiga نیز در این عرصه یک بازیگر بزرگ و مهم به‌شمار می‌آمد. اگر کنجکاو هستید ببینید این سیستم‌عامل چه شکل و شمایلی داشته است از طریق لینکی که در ادامه آمده می‌توانید شبیه‌ساز آنلاین Amiga 500 را اجرا کنید. این شبیه‌ساز شما را به دنیای این سیستم‌عامل در حوالی سال 1991 میلادی می‌برد. (تصویر 6- نمایی از رابط کاربری Amiga 500)

سیستم آمیگا 500

bit.ly/1crwoia

تذکر 1: متاسفانه دسترسی مستقیم به آدرس فوق با IP ایران امکان‌پذیر نیست.

تذکر 2: این شبیه‌ساز آنلاین از یک فناوری موسوم به Portable Native Client استفاده می‌کند که فعلا فقط توسط نسخه دسکتاپ مرورگر گوگل کروم ویرایش 31 یا بالاتر پشتیبانی می‌شود و در حال حاضر اندروید و iOS از این فناوری پشتیبانی نمی‌کنند.

PC DOS 5

DOSرا شاید به یاد نداشته باشید اما به طور حتم با آن کار کرده‌اید. دستور پرکاربرد cmd در ویندوز برای کمتر کاربر امروزی ناشناخته است. این دستور شما را به محیط خط فرمان ویندوز یا همان Command Prompt می‌برد که مبتنی بر سیستم‌عامل داس است؛ اما اگر امکانات و چیزهای بیشتری از سیستم‌عامل داس مایکروسافت را بخواهید، به‌جای Command Prompt باید از یک شبیه‌ساز سیستم‌عامل داس استفاده کنید؛ مثلا می‌توانید از این شبیه‌ساز آنلاین برای این منظور استفاده کنید. bit.ly/1lOjMgn با این شبیه‌ساز نسخه دمو بازی‌های قدیمی Monkey Island ،Civilization و Wolfenstein 3D را در مرورگرتان اجرا کنید. کادر سیاه رنگ تعبیه‌شده در سمت راست پنجره مرورگر، شما را برای اجرای هر یک از بازی‌های فوق راهنمایی می‌کند. تصویر 7- فراخوانی بازی قدیمی Wolfenstein 3D در محیط داس 5)

محیط داس

(تصویر 8- نمایی از بازی Wolfenstein 3D)

 بازی ولفنشتاین

 

تورهای غیر شبیه‌ساز (Non-emulated tours)

تا اینجا با استفاده از شبیه‌سازهای آنلاین توانستیم گشت‌وگذاری در برخی از سیستم‌عامل‌های خیلی قدیمی داشته باشیم. حالا قصد داریم سفر به دنیای سیستم‌عامل‌ها را با نسخه‌های قدیمی اما امروزی‌تر مکینتاش و ویندوز ادامه دهیم. VirtualDesktop.orgمرجع مناسبی در این زمینه است. شاید تعجب کنید اما این سایت بدون استفاده از شبیه‌سازها امکان این بازید را برای کاربران فراهم می‌کند. متد مسافرتی VirtualDesktop.org استفاده از اسکرین شات‌های تعاملی است. به این معنی که منوهای مختلف سیستم‌عامل در محیط ارائه‌شده فعال هستند و می‌توانید آنها را بازدید و بررسی کنید. تصویر 9- نمایی از دسکتاپ Windows 98 در سرویس آنلاین VirtualDesktop)

شبیه سازی ویندوز

 تصویر 10- نمایی از دسکتاپ سیستم‌عامل Macintosh OS X 10.2 در سرویس آنلاین VirtualDesktop)

شبیه سازی ویندوزمنبع : عصر ایران، مجله سخت افزار 

94019

تاریخ ارسال: دوشنبه 29 تیر 1394 ساعت 02:51 | نویسنده: سعید سپهی | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد